Můžete spát s kontaktními čočkami?


26.04.2024 17:31
Osoba spící s kontaktními čočkami

Je to běžná otázka mezi uživateli kontaktních čoček: Můžete spát s kontaktními čočkami? Krátká odpověď je ne, obecně se nedoporučuje spát s kontaktními čočkami, pokud nejsou speciálně určeny k nošení přes noc.

Rizika spánku s kontaktními čočkami

Spánky s kontaktními čočkami může výrazně zvýšit riziko infekcí očí, jako je bakteriální keratitida. Uzavřené oční prostředí během spánku snižuje dodávku kyslíku do rohovky a vytváří vlhké prostředí, které může podpořit bakteriální růst.

Další rizika zahrnují vředy rohovky, bolesti v oku, začervenání a potenciální poškození zraku v těžkých případech. Dlouhodobé nošení čoček během spánku může také vést k suchým očím a nepohodlí po probuzení.

Výjimky z pravidla

Některé kontaktní čočky jsou schváleny pro noční nošení. Tyto čočky jsou obvykle vyrobeny z velmi prodyšných materiálů, které umožňují větší přísun kyslíku do rohovky. Přesto by nošení čoček přes noc mělo být prováděno pouze na radu očního specialisty.

Kontaktní čočky navržené pro spánek

Některé z nejoblíbenějších kontaktních čoček navržených pro spaní zahrnují:

Stále je však zásadní dodržovat konkrétní pokyny od výrobce čoček a vašeho optometristy, pokud používáte kontaktní čočky pro prodloužené nošení.

Nejlepší praxe pro nošení kontaktních čoček

Pro udržení zdraví očí vždy před spaním vyjměte kontaktní čočky, pokud nejsou určeny pro noční použití. Ujistěte se, že vaše čočky čistíte a správně ukládáte, abyste zabránili kontaminaci a zajistili zdraví vašich očí.

Pravidelné kontroly u očního odborníka jsou doporučeny, aby bylo zajištěno, že vaše kontaktní čočky jsou vhodné pro vaše oči a že je nosíte správně.

Reference

  1. CDC, Protect Your Eyes
  2. AAO, Why You Should Never Sleep in Your Contact Lenses