Nejběžnější barvy očí


28.04.2024 7:06
Různé barvy očí zblízka

Lidské oko je jedinečným rysem každého jednotlivce, srovnatelné s otiskem prstu. Žádné dva lidé nesdílejí přesně stejný tvar, barvu a vzhled svých očí. Rozmanitost barev očí, od hnědé po zelenou, přispívá k naší individuální jedinečnosti. Ale které barvy očí jsou nejčastější a které jsou nejvzácnější?

Hnědé oči

Hnědé oči dominují celosvětově a odhaduje se, že jsou přítomny u asi 70-90% světové populace. Tato barva očí má nejvyšší obsah melaninu, který poskytuje přirozenou ochranu proti slunci.

Hnědé oči

Oči oříškové barvy

Oči oříškové barvy, které se vyznačují směsí zlatých, hnědých nebo zelených skvrn okolo okrajů, mají významné, ale ne nejvyšší množství melaninu. Představují krásnou mozaiku barev očí.

Oči oříškové barvy

Modré oči

Modré oči se vyskytují u přibližně 8% světové populace. Genová mutace před tisíci let vedla k vývoji této barvy očí, kterou vědci věří, že lze vystopovat až k jednomu předkovi.

Modré oči

Zelené oči

S pouhými 2% populace, která má zelené oči, patří mezi nejvzácnější barvy očí. Tyto oči mají nízkou až střední hladinu melaninu.

Zelené oči

Šedé oči

Šedé oči jsou vzácnější než modré, a jen 3% světové populace je má. Tato barva je pravděpodobně způsobena nižším obsahem melaninu a specifickým stromálním složením, které rozptyluje světlo jinak a dodává očím stříbrný vzhled.

Šedé oči

Jantarově zbarvené oči

Jantarově zbarvené oči, které mají pevný žlutavý, zlatý nebo měděný odstín, tvoří malé procento populace. Tyto oči se obvykle nacházejí u jedinců se španělským, asijským, jihoamerickým nebo jihoafrickým původem a jsou bez hnědých, zelených nebo oranžových skvrn.

Jantarově zbarvené oči

Reference

  1. AOA, 2014 Harris Poll Survey
  2. Genome Biology, Human pigmentation genes under environmental selection
  3. Eye, Scientific Journal Of Ophthalmologist, What colour are your eyes? Teaching the genetics of eye colour & colour vision.