Můžete nosit kontaktní čočky pod vodou?


03.04.2024 16:51
Žena plavající pod vodou

Otázkou, na kterou narazí mnoho uživatelů kontaktních čoček, je: Můžete nosit kontaktní čočky pod vodou? Krátká odpověď je: ne. Měli byste se vyhnout nošení kontaktních čoček pod vodou. Hlavní důvod je, že to může podráždit oko a v nejhorším případě způsobit oční infekci.

Oční infekce

Většina vody ve skutečnosti obsahuje mikroorganismy a další bakterie. Pokud tyto dostanete do oka, můžete dostat oční infekci. To se vám samozřejmě může stát kdykoliv, ale je to obzvláště problematické s kontaktními čočkami, protože ty se mohou přilepit k vašim čočkám a zhoršit infekci.

Voda mění tvar čoček

Pokud se vám do oka dostane voda, může to ve skutečnosti způsobit změnu tvaru vašich kontaktních čoček. To může podráždit vaše oči, protože kontaktní čočka může poškrábat vaši rohovku.

Vyhněte se těmto aktivitám

Pokud chcete být na bezpečné straně, měli byste si kontaktní čočky vyndat, než se věnujete kterékoli z těchto aktivit:

  • Sprchování
  • Plavání v bazénu
  • Plavání v moři
  • Vodní sporty
  • Whirlpool

Pokud se i přesto chystáte věnovat některé z těchto aktivit se kontaktními čočkami, ujistěte se, že se vám do očí nedostane voda. Případně si můžete zakoupit plavecké brýle s dioptriemi.

Pokud dojde k nehodě

Pokud jste byli ve vodě s kontaktními čočkami, klidně si oddechněte. Vyndejte si kontaktní čočky a vyhoďte je. Pravděpodobně se nic nestane, ale během následujících několika dnů buďte extra pozorní na nové příznaky, jako jsou zarudlé oči, rozmazané vidění nebo bolesti očí. Vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc, pokud zažijete některý z těchto nebo jiných příznaků.

Reference

  1. CDC, Water and Contact Lenses Don’t Mix
  2. Water Exposure is a Common Risk Behavior Among Soft and Gas-Permeable Contact Lens Wearers